Telefon Alırken Nelere Dikkat Edilmeli V.2

Geçen yazımda telefon alırken dikkat etmeniz gereken şeylerden bahsettim. Şurdan okuyabilirsiniz. Telefonlarda çok fazla şey bulunduğu için önem arz eden şeyler de çok fazla. kafa karışıklığı olmaması için ve kolay okunabilirlik için konuyu ikiye böldüm. Önceki konuda telefonların ekranlarından bahsetmiştim. Şimdi ise daha teknik detaylardan konuşacağız.

İşlemci ve Ram

Daha önce bilgisayarlarla ilgili konumda işlemci ve ramden bahsetmiştim. Buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Tekrara düşmemek adına şu an işlemci ve ramin ne olduğundan bahsetmeyeceğim. Ancak kaba tabirle anlatacak olursak telefon, tablet ve bilgisayar gibi cihazlarda tüm işi işlemci yapar. Ram kapasitesi de ne kadar büyükse işlemci o kadar rahat ve uzun süre çalışır. Bu yüzden aldığımız cihazın ram kapasitesinin yüksek olması gerekir. Günümüz telefonlarında ram kapasiteleri 18 GB’ a kadar yükselmiştir. Kullanım rahatlığı açısından, size gelecekte sorun çıkarmaması adına en düşük 6 GB ram kapasitesine sahip telefonları tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

Batarya

Bir telefonda en dikkat edilmesi gereken şeylerden birisi olduğunu düşünüyorum. Günlük kullanımda çoğu zaman telefonlar elimizden düşmüyor. Ve izlediğiniz bir filmin yarıda kalmasını, önemli bir konu konuşurken konuşmanın kesilmesini istemeyiz. Telefonların bataryaları günümüzde 3000-7000Mah arasına değişiklik gösteriyor. Pek çok şirket 4000Mah bataryanın üstünde telefonlar üretiyor. 4000Mah bataryanın altına kapasiteye sahip bir cihazı almanızı pek önermem. Günü rahatça çıkarmayabilir. 4000Mah birçok cihaz için yeterli ancak ekran kalitesi yüksek olan telefonlar için daha yüksek bataryalı cihazlar tercih edilmeli.

Kamera

Hemen hemen herkes eline bir telefon alıp kendi fotoğrafını, veya ilginç bulduğu bir şeyin fotoğrafını çekmiştir. Tabi ki herkes çektiği fotoğrafın güzel gözükmesini ister. Kameralarda önemli olan şey megapikseldir. Bir kameranın megapikseli ne kadar büyükse çektiği fotoğrafın çözünürlüğü de o kadar büyük olur. Ancak bu “Megapikseli büyük telefon daha iyi fotoğraf çeker” anlamına gelmemektedir. Kameralarda önemli olan lenslerdir. Maalesef ki bu konuda kağıt üstünde bir skalamız yok. Uygun kamerayı bulmanın en sağlıklı yolu gidip test etmektir 🙂

Öte yandan telefonların kamerasını fotoğraftan çok video kaydetmek için kullanıyorsanız işiniz daha kolay. Optik görüntü sabitleyicisi özelliğine sahip bir telefonu almak size büyük şans sunacaktır. Optik görüntü sabitleyicisi video çekerken el titremesini en aza indirgeyen bir özellik.

Diğer bir kamera konusu ise çoklu kameralar. Günümüzde artık tek arka kameralı telefonlar kalmadı sayılır. Ancak çok kamerası olan telefon çok iyi fotoğraf çeker diye bir kaide yok. Her kamera farklı farklı özelliklere sahip ve her fotoğrafta her kamera kullanılmıyor. Bu kameralar genelde mikro çekim veya geniş açılı fotoğraflar çekmek için kullanılıyor.

Evet dostlar telefonlar hakkında bildiğim pek çok şeyi sizinle paylaştım. Artık bu bilgilerle siz de size en uygun olan telefonu bulabilirsiniz. Sonraki yazımda görüşmek dileği ile. Sağlıcakla kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir