JavaScript Notlarım #4

Dostlar merhaba. Daha önce JavaScript Notlarım serimin 3. yazısında operatörlerden bahsetmiştim. Aynı zamanda aritmetik operatörler ve karşılaştırma operatörlerinin nasıl kullanıldığını anlatmıştım. Eğer okumadıysanız buraya tıklayarak okuyabilirsiniz Şimdi ise geri alan atama operatörleri koşul ifadelerini ve mantıksal operatörleri anlatacağım.

Atama Operatörleri

Atama operatörleri sayılara işlemler yaparak yeniden değer vermek için kullanılır.

Atama operatörleri “+=” ” -=” “/=” “*=” “% =” dir.

//"+=" operatörü değişkeni sağdaki değerle toplar ve geriye döndürür. var a = 20; var b = 10; a += 5; a += b; // a değişkenini önce 5 ile sonra b değişkeniyle topladı ve son olarak a değişkeni 35 oldu. //"-=" operatörü değişkenden sağdaki değeri çıkarır ve geriye döndürür. var a = 20; var b = 10; a -= 5; a -= b; // a değişkeninden önce 5 sonra b değişkenini çıkardı ve son olarak a değişkeni 5 oldu. //"/=" operatörü değişkeni sağdaki değere böler bölüm geriye döndürülür. var a = 20; var b = 10; a /= b; // a değişkenini b b değişkenine böldü ve a değişkeni 2 oldu. //"*=" operatörü değişkeni sağdaki değerle çarpar ve geriye döndürür. var a = 20; var b = 10; a *= b; // a değişkenini b değişkeni ile çarptı ve a değişkeni 200 oldu. //"%=" operatörü değişkeni sağdaki değere böler kalan değer geriye döndürülür. var a = 20; var b = 10; a %= b; // a değişkenini b değişkenine böldü ve kalanı a değişkenine atadı. a değişkeni 0 oldu.
Code language: JavaScript (javascript)

Şimdi ise her kodlama dilinde en temel konulardan olan koşul ifadelerine göz atalım.

Koşul İfadeleri

“if” eğer anlamına gelir. Eğer parantez içindeki koşullar sağlanıyorsa süslü parantez içindeki komutları uygula anlamına gelir. parantezdeki koşullar sağlanmıyorsa süslü parantezdeki komutlar çalışmaz.

“else if” if koşulu sağlanmıyorsa bir de bunu dene anlamına gelir.

“else” değilse anlamına gelir. “if” veye “else if” koşulu sağlanmıyorsa else koşulunun parantezindeki kodlar kullanılır.

Parametreler

“==” ifadenin eşitliğini kontrol eder.

“<” ifadenin küçük olup olmadığını kontrol eder.

“>” ifadenin büyük olup olmadığını kontrol eder.

“<=” ifadenin küçük veya eşit olup olmadığını kontrol eder.

“>=” ifadenin büyük veya eşit olup olmadığını kontrol eder.

“!=” eşit değilse anlamına gelir.

“===” Türlerinin eşitliğini kontrol eder.

var a = 8; var b =12; var c =0; if(a ==b) { a+=b; } else if (a<b) { a/=b; } else { c = a-b; }
Code language: JavaScript (javascript)

Koşul ifadelerini öğrendiğimize göre mantıksal operatörlere geçebiliriz. Mantıksal operatörleri koşul ifadeleriyle daha iyi anlayacağınızı düşündüğüm için önce koşul ifadelerini anlatmayı tercih ettim.

Mantıksal Operatörler

Mantıksal operatörler genelde koşul ifadelerinde kullanılır. Operatörler “||” “&&” “!”dir.

//"||" operatörü veya anlamına gelir. 2 İfadenin bir tanesi koşulu sağlıyorsa kodlar aktifleşir. var x = 50; var y = 10; var z = 5; if (x>y || (x-z)>y) { console.log("X en büyük sayıdır."); } //"&&" ve anlamını taşır. Her iki ifadenin de koşulu sağlaması gerekir. if(y<z && y<x) { console.log("En küçük sayı Y'dir."); }
Code language: JavaScript (javascript)

Evet dostlar bugünkü notlarımda size koşul ifadelerini, mantıksal operatörleri ve atama operatörlerini anlatabildiğim kadar anlattım. Sonraki yazımda görüşmek üzere. Hoşça kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir